DESIRE
DEDICATION
DISCIPLINE
DIVERSITY

Presidents’ Day Cup

February 16th & 17th, 2019 (Sturtevant, WI)

The Presidents Day CUP is the 2nd leg of the 4 CUP tournament series hosted by ACE. Presidents Day CUP is an indoor soccer tournament scheduled for a weekend of play (Saturday and Sunday) and held at The Real School field house in Sturtevant, WI. This weekend tournament brings the best of competition from all over Wisconsin as well as teams from surrounding states such as Illinois. Youth players boys and girls from 8 years of age all the way to High School are invited to participate. All girls divisions will be created depending on the number of all girl teams registered in each division. Game format is 8v8 for U9 and U10 and 7v7 for U11 and above.  All games played in the same location.  There is an entry fee of $3.00 per day, kids 6 and under are free.  Please arrive 30min before your first game and bring the following to registration check in:  roster,  release/liability form and proof of age for each player.

REGISTRATION FEE

$300/team

 

TEAM ROSTER FORM

RELEASE WAIVER

PRESIDENTS’ DAY CUP TOURNAMENT RULES

CUP DETAILS
  • Champions are determind by points.
  • 3 points for WIN
  • 1 point for DRAW
  • 2 points for a SHUT-OUT
  • Points for goals up to 3

TIES in POINTS at the end of GROUP PLAY will be decided by CRITERIA

CRITERIA: Head to Head, Goal Differential, Penalty Kicks

 

 

Any questions please email: heathb24@yahoo.com
SCHEDULE
U9 Boys Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/16/2019
HomeSerbians (6)
vs
AwayArandas (7)
Field1
Time8:30 am
Day02/16/2019
HomeLyons FC (9)
vs
AwaySerbians (1)
Field2
Time9:15 am
Day02/16/2019
HomeSWC Bucks (3)
vs
AwayArandas (12)
Field1
Time10:45 am
Day02/16/2019
HomeLyons FC (10)
vs
AwaySWC Bucks (0)
Field2
Time12:15 pm
Day02/17/2019
HomeSWC Bucks (2)
vs
AwaySerbians (14)
Field2
Time12:15 pm
Day02/17/2019
HomeArandas (4)
vs
AwayLyons FC (1)
Field1
Time2:30 pm
U10 Boys Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/15/2019
HomeCurtidores (11)
vs
AwayACE Isael (1)
Field2
Time7:00 pm
Day02/16/2019
HomeSerbians (16)
vs
AwayPuebla (0)
Field2
Time1:00 pm
Day02/17/2019
HomeACE Isael (0)
vs
AwaySerbians (14)
Field1
Time7:45 am
Day02/17/2019
HomePuebla (2)
vs
AwayCurtidores (9)
Field2
Time7:45 am
Day02/17/2019
HomeSerbians (15)
vs
AwayCurtidores (4)
Field1
Time9:15 am
Day02/17/2019
HomePuebla (0)
vs
AwayACE Isael (6)
Field2
Time11:30 am
U11 Boys Premier Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/15/2019
HomeSerbians (4)
vs
AwayCroatian Eagles (5)
Field1
Time8:30 pm
Day02/16/2019
HomeLyons FC (0)
vs
AwaySerbians (3)
Field1
Time10:00 am
Day02/16/2019
HomeLyons FC (0)
vs
AwayReal Madrid (Waukegan) (3)
Field1
Time1:00 pm
Day02/16/2019
HomeReal Madrid (Waukegan) (5)
vs
AwayCroatian Eagles (5)
Field2
Time11:30 am
Day02/17/2019
HomeSerbians (5)
vs
AwayReal Madrid (Waukegan) (3)
Field1
Time4:00 pm
Day02/17/2019
HomeCroatian Eagles (3)
vs
AwayLyons FC (0)
Field2
Time4:00 pm
U11/U12 Boys 1st Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/16/2019
HomeCroatian Eagles (1)
vs
AwayACE Gil (3)
Field2
Time8:30 am
Day02/16/2019
HomeInter City Pride (5)
vs
AwayACE Omar (2)
Field1
Time5:30 pm
Day02/17/2019
HomeCroatian Eagles (2)
vs
AwayInter City Pride (3)
Field1
Time10:00 am
Day02/17/2019
HomeACE Omar (1)
vs
AwayACE Gil (6)
Field2
Time5:30 pm
Day02/17/2019
HomeACE Omar (2)
vs
AwayCroatian Eagles (1)
Field2
Time6:15 pm
Day02/17/2019
HomeInter City Pride (8)
vs
AwayACE Gil (5)
Field1
Time7:45 pm
U12 Boys Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/15/2019
HomeACE Oscar (7)
vs
AwayWaukegan United (U11) (4)
Field1
Time7:45 pm
Day02/16/2019
HomeCroatian Eagles (5)
vs
AwayWaukegan United (U11) (4)
Field1
Time1:45 pm
Day02/16/2019
HomeCurtidores (4)
vs
AwayCroatian Eagles (4)
Field2
Time7:00 pm
Day02/16/2019
HomeACE Oscar (7)
vs
AwayCurtidores (5)
Field1
Time8:30 pm
Day02/17/2019
HomeCroatian Eagles (5)
vs
AwayACE Oscar (7)
Field1
Time10:45 am
Day02/17/2019
HomeWaukegan United (U11) (6)
vs
AwayCurtidores (3)
Field1
Time4:45 pm
U13 Boys Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/16/2019
HomeACE Rigo (9)
vs
AwayReal Madrid (Madison) (8)
Field1
Time2:30 pm
Day02/16/2019
HomeCroatian Eagles (0)
vs
AwayOne Goal (6)
Field1
Time9:15 pm
Day02/17/2019
HomeACE Rigo (9)
vs
AwayCroatian Eagles (0)
Field1
Time1:00 pm
Day02/17/2019
HomeReal Madrid (Madison) (2)
vs
AwayOne Goal (4)
Field2
Time1:00 pm
Day02/17/2019
HomeCroatian Eagles (3)
vs
AwayReal Madrid (Madison) (5)
Field2
Time2:30 pm
Day02/17/2019
HomeOne Goal (7)
vs
AwayACE Rigo (5)
Field2
Time7:00 pm
U13/U14 Girls Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/16/2019
HomeEstrellas (2)
vs
AwayAFC Union (7)
Field2
Time10:00 am
Day02/16/2019
HomeMC United Stars (0)
vs
AwayOne Goal (3)
Field1
Time2:30 pm
Day02/16/2019
HomeCurtidores (1)
vs
AwayMC United Stars (2)
Field1
Time4:45 pm
Day02/16/2019
HomeCicero Jaguars (2)
vs
AwayEstrellas (4)
Field2
Time4:45 pm
Day02/16/2019
HomeAFC Union (6)
vs
AwayCicero Jaguars (3)
Field1
Time7:00 pm
Day02/17/2019
HomeOne Goal (3)
vs
AwayCurtidores (0)
Field2
Time7:00 am
Day02/17/2019
HomeCicero Jaguars (3)
vs
AwayCurtidores (0)
Field1
Time8:30 am
Day02/17/2019
HomeMC United Stars (2)
vs
AwayEstrellas (3)
Field2
Time8:30 am
Day02/17/2019
HomeAFC Union (7)
vs
Away1st Seed Germany (5)
Field1
Time9:15 am
U14 Boys Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/16/2019
HomePuebla (1)
vs
AwayACE Arturo (13)
Field2
Time7:00 am
Day02/16/2019
HomePeak Academy (2)
vs
AwayACE Arturo (14)
Field2
Time1:45 pm
Day02/16/2019
HomeACE Nico (7)
vs
AwayPeak Academy (4)
Field2
Time3:15 pm
Day02/17/2019
HomePuebla (4)
vs
AwayACE Nico (4)
Field2
Time10:00 am
Day02/17/2019
HomePeak Academy (0)
vs
AwayPuebla (3)
Field2
Time4:45 pm
Day02/17/2019
HomeACE Arturo (3)
vs
AwayACE Nico (2)
Field2
Time5:30 pm
U15 Boys Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/15/2019
HomeCroatian Eagles (0)
vs
AwayACE JT (2)
Field2
Time8:00 pm
Day02/16/2019
HomeCroatian Eagles (3)
vs
AwaySantitos Madison (7)
Field1
Time11:30 am
Day02/16/2019
HomeACE JT (5)
vs
AwayEBU (1)
Field2
Time9:15 pm
Day02/17/2019
HomeSantitos Madison (9)
vs
AwayEBU (4)
Field1
Time11:30 am
Day02/17/2019
HomeSantitos Madison (3)
vs
AwayACE JT (4)
Field1
Time1:45 pm
Day02/17/2019
HomeEBU (1)
vs
AwayCroatian Eagles (4)
Field2
Time7:00 pm
U15/U16 Girls Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/16/2019
HomeOak Creek (White) (9)
vs
AwayCicero Jaguars (3)
Field1
Time4:00 pm
Day02/16/2019
HomePolonia (8)
vs
AwayTigers (0)
Field2
Time4:00 pm
Day02/16/2019
HomeCicero Jaguars (0)
vs
AwayPolonia (7)
Field1
Time7:45 pm
Day02/16/2019
HomeTigers (0)
vs
AwayOak Creek (White) (6)
Field2
Time7:45 pm
Day02/17/2019
HomeTigers (3)
vs
AwayCicero Jaguars (1)
Field2
Time10:45 am
Day02/17/2019
HomePolonia (6)
vs
AwayOak Creek (White) (1)
Field2
Time6:15 pm
U16 Boys Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/15/2019
HomeACE Tom (5)
vs
AwayWaukegan United (6)
Field1
Time9:00 pm
Day02/16/2019
HomeRebano Sagrado (2)
vs
AwaySantitos Madison (9)
Field2
Time12:15 pm
Day02/16/2019
HomeWaukegan United (3)
vs
AwaySantitos Madison (3)
Field1
Time6:15 pm
Day02/16/2019
HomeACE Tom (1)
vs
AwayRebano Sagrado (11)
Field2
Time6:15 pm
Day02/17/2019
HomeWaukegan United (5)
vs
AwayRebano Sagrado (3)
Field2
Time1:45 pm
Day02/17/2019
HomeSantitos Madison (7)
vs
AwayACE Tom (4)
Field1
Time3:15 pm
U17/U18 Boys Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/16/2019
HomeAFC Union (4)
vs
AwayReal Madrid (Madison) (3)
Field1
Time3:15 pm
Day02/16/2019
HomeReal Madrid (Madison) (4)
vs
AwayInter City Pride (8)
Field1
Time5:30 pm
Day02/16/2019
HomeACE ST (5)
vs
AwayAFC Union (4)
Field2
Time8:30 pm
Day02/17/2019
HomeReal Madrid (Madison) (2)
vs
AwayACE ST (1)
Field2
Time12:15 pm
Day02/17/2019
HomeInter City Pride (10)
vs
AwayAFC Union (6)
Field1
Time3:15 pm
Day02/17/2019
HomeInter City Pride (0)
vs
AwayACE ST (7)
Field1
Time7:45 pm
High School Girls Division
DAY
HOME
vs
AWAY
FIELD
TIME
Day02/16/2019
HomeMuskego (5)
vs
AwayOC Blue (5)
Field1
Time7:00 am
Day02/16/2019
HomeOC Blue (8)
vs
AwayLASC (2)
Field1
Time7:45 am
Day02/16/2019
HomeCicero Jaguars (1)
vs
AwayMuskego (0)
Field2
Time7:45 am
Day02/16/2019
HomeLASC (1)
vs
AwayMuskego (9)
Field2
Time9:15 am
Day02/16/2019
HomeCicero Jaguars (2)
vs
AwayOC Blue (1)
Field2
Time10:45 am
Day02/17/2019
HomeLASC (0)
vs
AwayCicero Jaguars (7)
Field1
Time7:00 am
RESULTS
U9 Boys Division
    Arandas    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
TEAMSerbians
WINS1
LOSS2
DRAW-
POINTS10
WINNING - TEAMArandas
WINS3
LOSS-
DRAW-
POINTS18
TEAMLyons FC
WINS2
LOSS1
DRAW-
POINTS15
TEAMSWC Bucks
WINS-
LOSS3
DRAW-
POINTS5
U10 Boys Division
    Serbians    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
WINNING - TEAMSerbians
WINS3
LOSS-
DRAW-
POINTS22
TEAMPuebla
WINS-
LOSS3
DRAW-
POINTS2
TEAMCurtidores
WINS2
LOSS1
DRAW-
POINTS15
TEAMACE Isael
WINS1
LOSS2
DRAW-
POINTS9
U11 Boys Premier Division
    Croatian Eagles    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
TEAMSerbians
WINS2
LOSS1
DRAW-
POINTS17
WINNING - TEAMCroatian Eagles
WINS2
LOSS-
DRAW1
POINTS18
TEAMReal Madrid (Waukegan)
WINS1
LOSS1
DRAW1
POINTS15
TEAMLyons FC
WINS1
LOSS2
DRAW-
POINTS6
U11/U12 Boys 1st Division
    Inter City Pride    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
WINNING - TEAMInter City Pride
WINS3
LOSS-
DRAW-
POINTS18
TEAMCroatian Eagles
WINS-
LOSS2
DRAW-
POINTS3
TEAMACE Omar
WINS-
LOSS2
DRAW-
POINTS3
TEAMACE Gil
WINS2
LOSS1
DRAW-
POINTS15
U12 Boys Division
    ACE Oscar    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
TEAMCroatian Eagles
WINS1
LOSS1
DRAW1
POINTS13
WINNING - TEAMACE Oscar
WINS3
LOSS-
DRAW-
POINTS18
TEAMCurtidores
WINS-
LOSS2
DRAW1
POINTS10
TEAMWaukegan United
WINS1
LOSS2
DRAW-
POINTS12
U13 Boys Division
    One Goal    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
TEAMCroatian Eagles
WINS-
LOSS3
DRAW-
POINTS3
TEAMACE Rigo
WINS2
LOSS1
DRAW-
POINTS17
WINNING - TEAMOne Goal
WINS3
LOSS-
DRAW-
POINTS20
TEAMReal Madrid (Madison)
WINS1
LOSS2
DRAW-
POINTS11
U13/U14 GIRLS CROSSOVER CHAMPIONSHIP
    One Goal (U13)    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
WINNING - TEAMOne Goal (U13)
WINS-
LOSS-
DRAW-
POINTS1ST
TEAMAFC Union
WINS-
LOSS-
DRAW-
POINTS2ND
TEAMEstrellas
WINS-
LOSS-
DRAW-
POINTS3RD
TEAMMC United Stars
WINS-
LOSS-
DRAW-
POINTS4TH
TEAMCicero Jaguars (U13/14)
WINS-
LOSS-
DRAW-
POINTS5TH
TEAMCurtidores
WINS-
LOSS-
DRAW-
POINTS6TH
U13/U14 Girls Division (Italy Pool)
    AFC Union    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
TEAMCicero Jaguars (U13/14)
WINS1
LOSS2
DRAW-
POINTS13
TEAMEstrellas
WINS2
LOSS1
DRAW-
POINTS14
WINNING - TEAMAFC Union
WINS2
LOSS1
DRAW-
POINTS15
U13/U14 Girls Division (Germany Pool)
    One Goal (U13)    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
TEAMMC United Stars
WINS1
LOSS2
DRAW-
POINTS7
WINNING - TEAMOne Goal (U13)
WINS3
LOSS-
DRAW-
POINTS22
TEAMCurtidores
WINS-
LOSS3
DRAW-
POINTS1
U14 Boys Division
    ACE Arturo    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
TEAMPuebla
WINS1
LOSS1
DRAW1
POINTS13
TEAMACE Nico
WINS1
LOSS1
DRAW1
POINTS12
WINNING - TEAMACE Arturo
WINS3
LOSS-
DRAW-
POINTS18
TEAMPeak Academy
WINS-
LOSS3
DRAW-
POINTS5
U15 Boys Division
    ACE JT    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
TEAMSantitos Madison
WINS2
LOSS1
DRAW-
POINTS15
WINNING - TEAMACE JT
WINS3
LOSS-
DRAW-
POINTS19
TEAMCroatian Eagles
WINS1
LOSS2
DRAW-
POINTS9
TEAMEBU
WINS-
LOSS3
DRAW-
POINTS5
U15/U16 Girls Division
    Polonia    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
TEAMCicero Jaguars
WINS-
LOSS3
DRAW-
POINTS4
WINNING - TEAMPolonia
WINS3
LOSS-
DRAW-
POINTS22
TEAMOak Creek (White)
WINS2
LOSS1
DRAW-
POINTS15
TEAMTigers
WINS1
LOSS2
DRAW-
POINTS6
U16 Boys Division
    Santitos Madison    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
WINNING - TEAMSantitos Madison
WINS2
LOSS-
DRAW1
POINTS16
TEAMWaukegan United
WINS2
LOSS-
DRAW1
POINTS16
TEAMRebano Sagrado
WINS1
LOSS2
DRAW-
POINTS11
TEAMACE Tom
WINS-
LOSS3
DRAW-
POINTS7
U17/U18 Boys Division
    ACE ST    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
TEAMReal Madrid (Madison)
WINS1
LOSS2
DRAW-
POINTS11
WINNING - TEAMACE ST
WINS2
LOSS1
DRAW-
POINTS15
TEAMInter City Pride
WINS2
LOSS1
DRAW-
POINTS12
TEAMAFC Union U18
WINS1
LOSS2
DRAW-
POINTS12
High School Girls Division
    Cicero Jaguars    
TEAMS
WINS
LOSS
DRAW
POINTS
WINNING - TEAMCicero Jaguars
WINS3
LOSS-
DRAW-
POINTS19
TEAMLASC
WINS-
LOSS3
DRAW-
POINTS3
TEAMOC Blue
WINS1
LOSS1
DRAW1
POINTS11
TEAMMuskego
WINS1
LOSS1
DRAW1
POINTS10
ACE TOURNAMENTS
Name

Email

Message

Contact